Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów ukształtował się na wieloletnich tradycjach ruchu związkowego emerytów, rencistów i inwalidów, który zapoczątkował swoją działalność w naszym kraju w czasach międzywojennych.

We wczesnym okresie powojennym zarejestrowano 54 lokalne związki emerytów, rencistów i inwalidów, a w tym 7 związków okręgowych i i 47 powiatowych.

Z perspektywy czasu trzeba stwierdzić, że ruch ten powstający na zasadach pełnej odrębności organizacyjnej był słaby, rozproszony i nie mógł spełnić pokładanych w nim nadziei.

Wzrastająca liczba zrzeszających się emerytów, rencistów i inwalidów zrodziła potrzebę scalenia ruchu związkowego i nadaniu jego działalności innego jak dotąd kształtu.

Pomimo piętrzących się przeszkód, na podstawie wstępnej umowy połączeniowej zawartej między związkami 12 maja 1960r. powołano Radę Główną. która 4 grudnia 1960r. zorganizowała Zjazd uprawnionych delegatów, na którym nastąpiło oficjalne zjednoczenie istniejących związków.

Nowy Związek uchwałą tego Zjazdu otrzymał nazwę ZJEDNOCZONY ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW, stając się jednocześnie pełnoprawnym przedstawicielem ruchu związkowego, troszcząc się o zaspokojenie społecznych, moralnych i materialnych potrzeb emerytów, rencistów i inwalidów na terenie całego kraju.

Systematyczne działanie Związku było już odczuwalne na 1 Krajowym Zjeździe, który odbył się w lipcu 1968 r., a na drugim Krajowym Zjeździe Delegatów zorganizowanym w dniach 5 i 6 lipca 1973r. przyjęto nową obowiązującą do dziś nazwę POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW. Co 5 lat zwoływany jest Krajowy Zjazd Delegatów PZERiI, który wytycza dalsze kierunki działalności Związku.
Równolegle z dokonywującymi się zmianami organizacyjnymi, w szybkim tempie i wszechstronnie dokonywał się rozwój Związku.

Terenem działalności Związku jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a siedzibą jego władze naczelnych tj. Zarządu Głównego jest stolica Polski - Warszawa.

W 1999 roku na VIII Krajowym Zjeździe Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zatwierdzono nową strukturę organizacyjną Związku dostosowując ją - w miarę możliwości - do aktualnego administracyjnego podziału kraju.

Z dniem 1 lipca 2000 roku nastąpiło przemianowanie dotychczasowych oddziałów wojewódzkich na oddziały okręgowe, przy czym ich liczbę zmniejszono z 48 do 43. Oddziały miejskie i równorzędne przekształcono w oddziały rejonowe, a ich aktualna liczba wynosi 536, natomiast kół mamy około 2300.

Związek skupia w swoich szeregach około 1 mln członków, na ogólną liczbę 8 mln emerytów i rencistów.