31 października 2019 r. powołano, nowy 13 osobowy skład Głogowskiej Rady Seniorów na drugą kadencją. O planach na najbliższe lata działalności Rady Seniorów rozmawiamy z jej przewodniczącą, Anną Cugier.

Anna Cugier została przewodniczącą Głogowskiej Rady Seniorów na lata 2019-2023. Pani Ania od 15 lat jest na emeryturze. Swoją działalność społeczną rozpoczęła niedługo, po tym, jak zakończyła pracę zawodową, bo jak twierdzi, nie wyobraża sobie siedzenia w domu:

Chcę być wśród ludzi, chcę rozmawiać z ludźmi, śmiać się do ludzi, żartować z nimi. Myślę, że siedząc w domu bardzo szybko musiałabym iść do psychiatry –  śmieje się Pani Ania i dodaje – Nie mam w zwyczaju siedzieć w oknie i żyć życiem innych ludzi. Działanie jest dla mnie lekarstwem na samotność.

Już 2006 roku rozpoczęła działalność w Sekcji Emerytów i Rencistów, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej przez trzy kadencje. Równolegle przez dwie kadencje była członkiem Zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów, a obecnie jest Wiceprzewodniczącą Zarządu. Ponadto jest też skarbnikiem w Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta W Głogowskiej Radzie Seniorów działa już drugą kadencję. Poprzednio pełniła funkcję wiceprzewodniczącej, a obecnie jest przewodniczącą. Głogowskiej Radzie Seniora udało się spotkać jeszcze przed ogłoszeniem pandemii i ustalić plan pracy na lata 2019 – 2023. Jak będzie on wyglądał?

Oczywiście, będziemy kontynuować poprzednie pomysły. Mamy już na koncie sporo osiągnięć. Przede wszystkim będziemy się zajmować tym, co w danym momencie życie przynosi i co jest ważne z punktu widzenia osób starszych. Z pewnością seniorzy będą nadal kontynuować projekty związane z usuwaniem barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Już na drugim spotkaniu 17 stycznia wystosowaliśmy do Prezydenta Głogowa 7 wniosków. Poza tym Ra-da w obecnej kadencji będzie zajmować się sprawami takimi jak zbieranie informacji o problemach i potrzebach seniorów – mówi Pani Ania.

Rada planuje konsultować z Prezydentem Miasta, radnymi oraz wydziałami Urzędu Miasta sprawy dotyczące: likwidacji barier architektonicznych, usprawnień komunikacyjnych (światła na przejściach dla pieszych, zmiana tras autobusowych, postawienie wiat na przystankach autobusowych), rozwoju struktury rekreacyjnej, opieki socjalnej (dom dziennego pobytu czynny cały tydzień).

Kolejnym działaniem jest organizowanie cyklicznych konkursów i imprez. Szczególnym wyzwaniem będzie realizacja nowego pomysłu – Seniorady, czyli przegląd twórczości seniorów.

Organizacja Senioriady będzie wymagać dużego zaangażowania, pracy
i energii ludzi. Dlatego niezbędne będzie powołanie odrębnego zespołu, który zajmie się całą organizacją – wyjaśnia Pani Ania.

Ponadto seniorzy będą podejmować działania na rzecz tworzenia, rozwoju i usprawnienia opieki lekarskiej nad seniorami (tworzenie poradni geriatrycznej, utworzenia poradni endokrynologicznej i gastrologicznej, wsparcie budowy głogowskiego Hospicjum). Działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów, tj. analizowanie zagrożeń seniorów, edukacja seniorów z zakresu bezpieczeństwa, spotkania z przedstawicielami policji.

Na pytania, które z zadań będzie największym wyzwaniem, przewodnicząca Rady odpowiada:

W tej chwili włączyliśmy się w przygotowanie planu rozwoju lokalnego. Je-żeli nasze miasto ma dużą szansę na wygraną, i co za tym idzie na pozyskanie funduszy, które będą przeznaczone między innymi na wspieranie działań na rzecz utworzenia w byłym kinie „Jubilat” centrum integracji i aktywności seniora, to musimy ją wykorzystać. Chcielibyśmy mieć takie centrum, które jest planowane, bo takie miejsce jest potrzebne w Głogowie.

Ci seniorzy, którzy są aktywni i chcą korzystać to mają ogromne możliwości. W Głogowie jest naprawdę dużo ciekawych ofert. Domy dziennego pobytu – nogą tam i zjeść, zagrać w brydża, nauczyć się języka obcego czy obsługi komputera.

Jest oczywiście duża grupa osób, których nie da się wyciągnąć z domu. Jednak coraz więcej osób chce wychodzić i się spotykać. Naprawdę nie możemy narzekać, ofert jest bardzo dużo i z tego należy się cieszyć.

Staramy się być zauważalni , aby nasz głos się liczył. Nie czujemy się lekceważeni, ale wiadomo, że niektóre sprawy przez nas przedstawiane muszą poczekać – stwierdza Pani Ania.

W skład Rady wchodzą przedstawiciele Głogowskich Klubów i Stowarzyszeń senioralnych. W Zarządzie zasiadają: Anna Cugier – Przewodnicząca Rady (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów), Stanisław Giełda – Wice-przewodniczący Rady (Głogowski Uniwersytet III Wieku, Jadwiga Górczyńska – Sekretarz  Rady (Miejski Klub Seniora przy MCK Klub „MayDAY”).

 

Publikacja - „Głogowski Senior” nr 1(08)2020) – bezpłatny informator senioralny